Історії жінок, які створюють виноробну історію України
Напередодні жіночого свята ми хочемо розповісти про неймовірних жінок, з якими нам вдалось познайомитись і які допомогли нашому молодому проєкту стати таким якій він є сьогодні.
Наталія Шестова
виноробня «Kayriak»
Вчитель за освітою, болгарка за походженням з любов’ю до хорошого вина та пристрастю до виноробства.
У 2015 році започаткувала власну виноробню.
Наше знайомство із Наталією відбулось ще у 2019 році телефоном, коли ми шукали контакти крафтових виноробів Бесарабії.
На той момент ми й гадки не мали що спілкуємось із вродливою, тендітною жінкою виноробом, яка своєю натхненною працею виробляє чудове вино власними руками. Наталія має свою стилістику та принципи у виноробстві, започатковані її пращурами багато років тому.
Досвіду та знань винороб Наталія Шестова набиралася у свого батька, діда та прадіда. Не дарма назва виноробні має ім’я батька «Kayriak»(старовинне болгарське прізвище).
Виноробка довго шукала свій улюблений сорт і нарешті знайшла його. Це Аліберне, що має рубіновий колір, смак чорної смородини та перцю, з абсолютно неповторною терпкістю. На думку Наталії, це саме гармонійне вино.
У 2018 і 2019 роках виноробня брала участь у Bolgrad Wine Fest і обидва рази здобули перше місце в номінації молоді вина «Одеський чорний», а також приз глядацьких симпатій.
Виноробня вибрала шлях натурального виробництва вина, абсолютно не використовуючи будь-яких добавок і консервантів. Віддають перевагу працювати з «диким» виноградом (без поливу). Саме тому щороку отримують вино з різними відтінками смаку, адже щороку умови дозрівання винограду різні. Почали експериментувати й з іншими сортами. Минулого року це було мерло, але технологія роботи не змінюється. Вино втілює багаторічні сімейні традиції, які передавались із покоління у покоління. Любов до виноробства у болгар записана на генетичному рівні.
Ковальова Ірина
Науковець, виноградар, директор ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова»
Неймовірна жінка, яка вже 20 років розвиває українське виноградарство.
Трудовий шлях Ковальової Ірини Анатоліївни розпочався з посади агронома відділу клонової селекції та розмноження винограду у 2001 році, де вона здобула глибокий та ґрунтовний досвід у цій сфері. Паралельно Ірина почала займатися науковою діяльністю, вступила до аспірантури та успішно захистила кандидатську дисертацію, підтверджуючи вираз «Теорія без практики мертва і безплідна, практика без теорії неможлива і згубна».
В процесі роботи показала високий професіоналізм, наполегливість і вміння знаходити спільну мову з колегами. З 2009 року обіймала посаду завідувача лабораторії клоновій селекції, а з 2011 - очолила відділ селекції, генетики та ампелографії ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова».
Під керівництвом Ірини Анатоліївни та з її безпосередньою участю проведено реконструкцію дослідних ділянок інституту, поповнена ампелографічна колекція більш ніж на 200 зразків. Також збагачений реєстр сортів рослин України новими високоякісними та високоадаптивними сортами різного напрямку використання. Є автором і співавтором численних наукових статей, книг та нових сортів винограду української селекції. Таким чином, Ірина Анатоліївна внесла величезний практичний і науковий внесок у вивчення і поповнення вітчизняного асортименту винограду.
У 2015 році в складі творчого колективу ННЦ «НДІ ім. В. Є. Таїрова» стала лауреатом Державної премії в галузі науки та техніки за розробку «Система сертифікованого виноградного розсадництва України».
Робота Ірини Анатоліївни відзначена численними нагородами:
-
почесною грамотою Президії Національної академії аграрних наук України (2012);
-
почесною грамотою Одеської обласної ради (2014);
-
відзначена Подякою Національної академії аграрних наук України (2015);
-
почесною грамотою Одеської обласної державної адміністрації (2017);
-
подякою Прем'єр-міністра України (2018);
-
пам'ятною медаллю «100 років Національної академії аграрних наук України» (2018).
Щільний робочий графік і висока зайнятість не можуть перешкоджати прояву ще однією з граней цієї чудової жінки - вона уважна донька, любляча і кохана мати, а також обожнювана бабуся двох чудових онуків.
Притаманні Ірині Анатоліївні неабиякі особисті якості та високий професіоналізм дозволили не тільки зайняти гідне місце в колективі інституту, а й стати його директором - лідером, яка разом з колективом єдиного в Україні наукової установи, що займається вивченням культури винограду, здатна втілити в реальність озвучену в одному з інтерв'ю мрію - «Я мрію, щоб селище Таїрове стало маленьким Токаєм».
Винний гід України вітає усіх жінок зі святом, бажає натхнення та успіхів у подальших прагненнях!