top of page

Науковий підхід. Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова»

Подорожуючи Україною цього року ми не могли не заїхати до знаного наукового закладу України, що розташований смт Таїрова. Це Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова». Нас, люб'язно прийняла директор Ковальова Ірина Анатоліївна та особисто провела екскурсію по виноградниках. Ось що ми взнали про такий важливий науково-дослідний заклад для виноробної та виноградарської галузі. Селекційно виведений сорт винограду «Одеський чорний» став окрасою українських виноробів та візитною картою українських виноробів.

Одеский черный, клон 47222.JPG

Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» НААН розпочав свою наукову діяльність 05 лютого 1905 року зі створення Василем Єгоровичем Таїровим першої в колишній Російській імперії наукової дослідної установи Виноробної станції руських виноградарів і виноробів, заснованої на засадах громадської самодіяльності, на гроші, зібрані серед виноградарів і виноробів. Науково-практична та дорадча діяльність станції сформували технологічні засади вітчизняної галузі виноградарства і виноробства. 

У 1931 р. станція була реорганізована в Український науково-дослідний інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова з мережею опорних пунктів. У 1977–1985 рр. інститут входив до складу Науково-виробничого об’єднання з виноградарства і розсадництва Головплодвинпрому УРСР, а з 1990 року – до Української академії аграрних наук.

21 листопада 2003 р. за значні здобутки в комплексних наукових дослідженнях інституту надано статус Національного наукового центру.

ННЦ ИВиВ им В Е Таирова.JPG

ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» сьогодні – це визнаний науково-дослідний центр з питань виноградарства, розсадництва та виноробства, який плідно розвиває на сучасному рівні наукові традиції започатковані В.Є. Таїровим та його соратниками. Інститут сьогодні – це сучасна комплексна науково-дослідна структура, до складу якої входить Центр клонової селекції та 2 дослідні господарства.

В інституті працює 76 співробітників, серед яких 4 доктори та 24  кандидати наук. Науковий колектив виконує актуальні теоретичні та прикладні дослідження в галузі виноградарства і виноробства:

  • розробка проєктів закладання виноградних насаджень на основі оцінки екологічних умов території для культивування різних сортів винограду;

  • рекомендації та підбір сортименту винограду для закладання насаджень сортів різного напряму використання у виноградарських господарствах різних форм власності;

  • науковий супровід створення та реконструкції виноградників, які забезпечать повну реалізацію сортового потенціалу, отримання високоякісної продукції з урахуванням її подальшого використання;

  • проведення моніторингу фітосанітарного стану виноградних насаджень півдня України, розробка систем заходів боротьби зі шкідниками та хворобами;

  • проведення агрохімічного аналізу ґрунту і розробка на його основі комплексної органо-мінеральної системи підживлення винограду;

  • діагностика збудників вірусних, фітоплазмових хвороб і збудника бактеріального раку винограду. Випробування харчової продукції, рослинної сировини та продуктів громадського харчування на вміст ГМО;

  • дослідження винограду, вина, виноматеріалів, концентратів виноградного соку, сусла, містелів, спирту етилового ректифікованого на відповідність органолептичним, фізико-хімічним вимогам;

  • виробництво садивного матеріалу винограду столових і технічних сортів. 

72ced31a3eff_edited.jpg

Селекціонерами інституту виведено понад 130 столових і технічних сортів винограду, з яких 33 внесено до Державного реєстру сортів рослин України. Крім того, інститутом підтримується 21 сорт у Державного реєстру сортів рослин України. Отримано 44 свідоцтва на сорти рослин та 51 – на винаходи і корисні моделі. Розроблено технології виробництва 30 найменувань вин з сортів винограду власної селекції. У 2020 р. до Державного реєстру сортів рослин України включено 5 нових сортів селекції інституту (сорти Одеська перлина, Заграва, Персей, Ярило, Кардишах таїровський) та два клони підщепних сортів перебувають на етапі публікації.

Вина.jpg

Великий практичний внесок у підвищення життєвих стандартів населення України вносять лабораторії контролю якості інституту Таїрова, які акредитовані за міжнародним стандартом ISO/IEC 17025. Це регіональна лабораторія контролю якості продукції виноробства та лабораторія виявлення ГМО в продуктах харчування і рослинній сировині. 

До творчого доробку інституту відносяться методологія складання кадастру виноградних насаджень, технологія виробництва сертифікованого садивного матеріалу на клоновій безвірусній основі, впроваджена у найбільших розсадниках України та конвеєр столових сортів винограду. При інституті працює аспірантура за спеціальністю 06.01.08 – виноградарство.

Доброю традицією є проведення Міжнародних таїровських читань, присвячених Дню народження засновника інституту В.Є. Таїрова. Також щороку проводяться фестивалі задля популяризації продукції виноградарства і виноробства: навесні –  фестиваль «Живе вино України», влітку – фестиваль столового винограду «Виноградний калейдоскоп». Також ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» організовує екскурсії і дегустації, які включають відвідування винограднику, музею історії виноградарства і виноробства України, винного підвалу, дегустацію ексклюзивних вин та прогулянку дендропарком, на території якого розташована будівля Інституту.

 

У 2019 році інститут ім. В.Є. Таїрова започаткував щорічний проєкт «Літня школа виноградаря» за підтримки Українського проєкту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP). Проєкт «Літня школа виноградаря» покликаний ознайомити фермерів, малих та середніх виробників з унікальним українським асортиментом винограду, сучасними технологіями виробництва садівного матеріалу та ведення промислових насаджень, захисту їх від шкідників та хвороб, виноробства, підходами до проєктування та закладки нових виноградних насаджень, впливом змін клімату на виноградарство в Україні, методами контролю показників якості на всіх етапах виробництва виноградо-виноробної продукції та ін.

При інституті працює видавничий центр, наукова бібліотека, фонди якої налічують понад 100 тисяч видань (зокрема 2 тисячі закордонних і 910 раритетних), музей інституту, який здійснює просвітницьку та профорієнтаційну роботу.

Інститутом видається міжвідомчий тематичний науковий збірник «Виноградарство і виноробство» та інша науково-методична література.

 

Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» НААН

директор – Ковальова Ірина Анатоліївна

65496, м. Одеса, смт. Таїрове, вул. 40-річчя Перемоги, 27

тел: (048) 773-05-44, факс: (048) 740-36-76

е-mail: iviv_nnc@ukr.net, iviv@te.net.ua; сайт: www.tairov.org.ua


 

05 лютого 2021 року Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства імені В.Е. Таїрова» відзначив свою 116-річницю від дня заснування. Винний Гід Україна вітає з цим святом і бажає подальших успіхів та натхнення до розвитку! 

Бали та нагороди від Винного Гіда України       у 2020 році

оцінка Гіда

80 балів

таировське биле_марочное.png
Бронза 2020.png

Таїровське біле марочне

сухе, біле

оцінка Гіда

80 балів

Бронза 2020.png
таировське червоне_марочное.png

Таїровське червоне марочне

сухе, червоне

Бронза 2020.png

оцінка Гіда

82 бали

ароматне.png

Ароматне 

сухе, біле

bottom of page