top of page

Одеський чорний -  найвідоміший сорт українського винограду

Ми розпочинаємо серію публікацій на тему українських сортів винограду. Спробуємо максимально розкрити інформацію. Ці розповіді спрямовані на популяризацію українських сортів винограду серед широкого загалу та серед виноробів. Починаємо з самого відомого сорту, одного із фаворитів на ринку України сорту «Одеський чорний» або ще його знають «Аліберне». Отже, слідкуйте за нашими новинами на сайті. Буде цікаво.

 

Хто він – цей автохтонний український сорт?

Одеський чорний створений колективом авторів-селекціонерів 1948 року в ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» шляхом схрещування французьких сортів Алікант Буше та Каберне Совіньйон. Щасливий випадок! З декількох сотень сіянців виділився один, який після довготривалого вивчення був внесений до Реєстру сортів рослин України, і з 1972 року, почав завойовувати простір та серця українських виноробів. За даними 2019 року входить до 12 найпоширеніших технічних сортів сучасної селекції, які вирощуються на території України та займає площу близько 1400 га.

 

Сорт пізнього строку достигання, продуктивний період складає 160-165 днів при сумі активних температур 3000-3200°C. Ягоди дозрівають в кінці вересня на початку жовтня. Невибагливий в агротехніці, ріст кущів середній, визрівання пагонів добре, зимостійкість підвищена, морозостійкість середня. Грона середні, циліндро-конічні, рихлі. Ягода середня, округла, чорна з восковим нальотом, соковита. Урожайність 12 т/га. Вихід соку 72 %, щільних частин – 28 %. Цукристість 210 г/дм3 та вище. 

изображение_viber_2021-04-05_20-06-48 (2

Справжній нащадок своїх батьків, Одеський чорний одержав тонкий м’який смак пасльону від Каберне Совіньйон та високий вміст танінів, забарвлення соку й терновий тон від  сорту  Алікант Буше. Не дивно, що сорт використовується для виробництва широкого спектра виноматеріалу. Одеський чорний підкорює серця любителів та поціновувачів, як високоякісних червоних сухих, напівсолодких, так і десертних вин типу «Кагор». Флейвор вина багатогранний – пасльонові тони, м’який танін, шоколад та чорнослив, які переливаються у насичений вишуканий смак, який ні з чим не переплутаєш. Насичений смак та аромат вина практично не дає шансів для купажу з іншими сортами винограду. Вина з сорту «Одеський чорний» отримують високі нагороди на фестивалях, конкурсах, а на ринку України займають достойне місце, і можливо, незабаром  з гідністю підкорятимуть ринок ЄС та інші країни світу. На наш погляд цей сорт має стати візитівкою українського виноробства за кордоном.


Селекціонерами ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» виділено та вивчено чотири клони сорту Одеський чорний, про переваги яких буде йти мова далі.

Матеріали надані учасником проєкту «Винний Гід України», унікальним науковим закладом України Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» НААН.
Директор – Ковальова Ірина Анатоліївна
Вчений секретар - Булаєва Юлія Юріївна

 

Рис.-1-Адміністративна-будівля-інституту
bottom of page