Закарпаття
Після колективізації почалися масові посадки виноградників. Створено спеціальний винтрест, розсадницьку базу. Вже у 1953 році площі виноградників зросли до 5400 га. Щороку закладалось по 1200-1500 га нових насаджень. У 1960 році виноградники (без індивідуального сектора) займають площу 14,5 тис. га, такого ще не знала історія краю. Виноградники закладались в Іршавському районі. Площі їх сягали до 3 тис. га. Також були спроби освоїти під виноградники окремі площі в Хустському та Свалявському районах. Почався розвиток виноробної промисловості. Збудовано винзаводи з автоматичними лініями, які випускають вина в пляшковому розливі.
Виноробний комплекс «Шато Чизай» засновано у 1995 році в урочищі Чизай, що біля міста Берегово на Закарпатті. Тут було побудовано сучасне виробництво зважаючи на місцеву історію виноробства.
Виноробня «Stakhovsky Wines»
Stakhovsky Wines - нове українське вино від першої ракетки України Сергія Стаховського. Ідея опанувати виноробство прийшла наприкінці 2015 року – після тривалої роботи у Франції. Саме тоді видатний тенісист взяв в оренду 20 гектарів землі на Закарпатті (село Мужієво) та почав вирощувати
Карло Карлович Шош — угорець, виноградар і винороб у третьому поколінні.
Більш як чверть століття займається виноробством, а саме з 1992 року.
Історія сімейної справи з виробництва вина родини Надь розпочалась у 1994 році. Родинне господарство очолює виноградар-винороб Надь Василь Павлович. Справжньою гордістю винороба є підвали під будинком.
Фермерське господарство «Терруар» засноване у 2018 році. Винарня розташована в старовинних печерах ХІІІ-XIV століття та оснащена сучасним італійським обладнанням.
Агропромислова фірма «Леанка» — підприємство з виноробства, виробництва та переробки сільськогосподарської продукції, заснована у 1946 році.