top of page

Чи не самий відомий український білий сорт винограду Сухолиманський білий.

Продовжуємо розповідь про українські сорти винограду разом із нашим науковим партнером ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова». Український сорт Сухолиманський білий був створений ще у далекому 1949 році в Інституті виноградарства і виноробства імені  В.Є. Таїрова шляхом схрещування класичного французького сорту Шардоне та молдавського сорту Плавай. З 1969 року введений до Реєстру сортів рослин України, однак, до цього часу належить до малопоширених технічних сортів на території виноробних регіонів України.

1624515490606 (1).jpg
коронка, Сухолиманский белый (1).JPG

Сорт внутрішньовидового походження V. vinifera L., однак має високий адаптаційний потенціал в умовах Північного Причорномор’я. Для вирощування сорту необхідна сума активних температур у межах 2800-3000 ºС. Від розпускання до технічної зрілості ягід проходить 145-150 днів. В умовах Одеської області дозрівання наступає в кінці другої на початку третьої декади вересня.

Грона середні циліндро-конічні зазвичай з крилом, перевищують за розмірами грона материнського сорту Шардоне. Ягода середньої величини, кругла зеленувато-жовта покрита слабким пруїном. Шкірочка тонка, але міцна, м’якоть соковита, а смак гармонійний з оригінальним сортовим ароматом. Грона складаються на 81 % з соку. Цукристість ягід під час збору складає у середньому 180-200 г/дм3, а кислотність від 8 до 9 г/дм3. Урожайність сорту 12-14 т/га.

Сухолиманський білий використовується для приготування легких столових та напівсолодких купажних вин, а також шампанських виноматеріалів з незвичайним оригінальним букетом.

Біле столове вино, що виробляється із сорту Сухолиманський білий відрізняється світло солом’яним забарвленням яскравим сортовим букетом з квітковими тонами та легким свіжим смаком.

 

Багаторічна селекційна робота співробітників ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» підтверджена виділенням з промислових насаджень трьох клонів сорту Сухолиманський білий 1632, Сухолиманський білий 244 та Сухолиманський білий 5110.

Усі відібрані клони відрізняються від базового сорту не лише високою та стабільною урожайністю, а і особливостями аромату вина. Кущі клонів однорідні, сильнорослі, вирівнянні за продуктивністю. Грона циліндричної форми з крилом, ягода зеленувато-жовта, містить незначне горошіння.

Подальша робота з клонової та фітосанітарної селекції сорту Сухолиманський білий проведена на промислових насадженнях АФ «Білозерський» Херсонської області, на сьогодні випробування другого вегетативного покоління проходять чотирнадцять клонів.

Сухолиманський білий, клон 1632 накопичує цукристість 174 г/дм3. Вино характеризується світло-солом’яним кольором із золотистим відтінком та блиском, квітково-медовими тонами. Врожайність клону стабільна до 14,5 т/га.

Сухолиманський білий, клон 244 накопичує цукристість до 180 г/дм3. Вино характеризується світло-солом’яним кольором із золотистим відтінком і яскраво вираженим квітково-духмяним ароматом. Урожайність клону становить 12-13 т/га.

Сухолиманський білий, клон 5110 під час збору у середньому містить 177 г/дм3 цукрів. Вино має світло-солом’яний колір та багатий квітково-ванільний аромат. Врожайність стабільна в межах 13-14 т/га.

Сорт Сухолиманський білий та його клони заслуговують на особливе місце серед технічних сортів для виробництва білих столових та ігристих вин. Вони поєднують у собі гармонію злагодженості сортового букету та легкого свіжого смаку. У літню спеку такі вина гарно втамовують спрагу та ідеально підходять до вегетаріанських страв і морепродуктів.

bottom of page