ТОВ «Олпол» - українське виробництво бочок для вина
Мета проєкту та його філософія націлені на підтримку виноробної галузі України в цілому, а зокрема тих вітчизняних виробників які забезпечують роботу виноробні якісними засобами виробництва. Ніхто не може сьогодні уявити собі якісне вино з потенціалом без витримки у дубовій бочці.
Зокрема бочки із французького або американського дуба є самими популярними у світі. Але сьогодні у нас цікава розповідь про українське виробництво бочок для вина, бренді та віскі від співвласника та генерального директора цього унікального підприємства Яреми Поворозника.
ТОВ «Олпол» створено на базі бондарного цеху Солотвинського лісокомбінату Івано-Франківської області у 2002 році. Засновники товариства громадянин Франції Паскаль Ріндер та українець Ярема Поворозник. Враховуючи давні традиції підприємства та уміння виготовлення бочок, а також досвід виготовлення коленої клепки і експорту її у Францію, пріоритетом у своїй діяльності вони обрали налагодження виробництва бочок для витримки вин, коньяку, віскі, використовуючи досвід і традиції французьких бондарів.
Технічний персонал навчався у Франції на передових бондарних підприємствах, де глибоко шанують і дотримуються традицій виготовлення бочок. Метою їх навчання було отримання знань та навичок, вивчення технологічного процесу виготовлення бочок відповідно до вимог сучасного виноробства.
Після вдосконалення та налагодження технологічного процесу і навчання бондарів, 14 травня 2004 року була виготовлена перша бочка по традиційній французькій технології ємністю 228 л.- тип “Бургонь”.
ТОВ «Олпол» контролює процес виробництва, починаючи з першої її ланки – відбору лісу. Для виробництва бочок використовується дуб черешчатий (querqus robur), частково скельний (querqus petraea) та білий американський (querqus alba) дуб. Дегустації напоїв з бочок у Франції підтвердили вибір підприємства відносно лісних регіонів, а це Волинь, Буковина, Прикарпаття і Закарпаття, де дуб славиться своїми ванільними ароматами й ніжністю дубильних речовин.
На підприємстві клепку виготовляють шляхом розколювання колод, що виявляється єдиним можливим способом збереження незайманими довгі волокна деревини, які гарантують непроникність, що дуже важливо для майбутньої бочки. Отриману клепку витримують на повітрі на протязі 1,5-2 років, щоб вимити з неї терпкі таніни, висушити природним шляхом і довести до тієї зрілості, коли в ній зосереджений весь потенціал смаків і ароматів.
Процес виробництва бочок традиційний, але, завдяки сучасному обладнанню дотримуються стандарти та точність параметрів продукції, що регулюються технічними умовами “Бочки для вин і коньяку” згідно ТУ У 20.4-31979496-001:2006.
Важливим етапом в процесі виготовлення бочок є її випалювання всередині, в результаті чого ємність перетворюється в енологічний інструмент: народжуються нові смаки і аромати від ванілі до теплої скоринки підрум’яненого хліба, трохи підсмаженої кави, інтенсивність яких залежить від часу і ступеня випалювання. Завдяки плідній співпраці з французькими бондарями та енологами налагоджено новий процес випалювання бочок, завдяки чому вдалося значно покращити смаки та аромати напоїв у процесі витримки.
У виробництві бочок для витримки вин і міцних напоїв є декілька відмінностей: для вин використовується клепка з меншим приростом річних кілець і природним дозріванням не менше 2 років, а для міцних напоїв з більшим приростом річних кілець і природним дозріванням до 2 років. Також має значення ступінь випалювання: для вин М, М+, для міцних напоїв М+, Н.
Підприємство виготовляє бочки ємністю від 5 л до 400 л в кількості 3000 од. в рік, також ремонтує бочки з Франції в кількості 1500 од. на рік. Бочки об’ємом від 5 л до 114 л, в основному продаються на українському ринку, бочки від 225 л до 400 л- експортуються.
80,6% продукції підприємства експортується, в основному, у Францію, також в Молдавію, США, Польщу. Бочки витримують конкуренцію за кордоном завдяки відмінній якості, а також завдяки відмінним показниками смаку, аромату та кольору витриманих в них напоїв.
Бочки ОЛПОЛ рекомендуються для витримки білих і червоних вин. В результаті витримки червоні вина набувають яскраво виражений сортовий аромат, гранатовий колір та тонкий вишуканий смак з легкими пряними нотами, який дає бочка. Найкраще себе показали при витримці червоних вин з сортів винограду Піно Нуар, Одеський чорний, Каберне Совіньйон, Мерло, Сапераві, Каберне Фран, білих вин з винограду Шардоне, Рислінг, Сухолиманський білий.
В процесі витримки вина дубові бочки втрачають свої властивості по створенню аромату, смаку та кольору. Тому для витримки вин бочку використовують, в середньому три цикли. Вино проникає в поверхню бочки на 3-4 мм. На внутрішній поверхні бочки відкладаються вино кислі солі - винний камінь, що є зручним місцем для затримки хвороботворних бактерій. Для відновлення властивостей бочки, як енологічного інструменту для витримки вина ми проводимо зачистку внутрішньої поверхні з наступним їх випалюванням, що дозволяє продовжити її використання.
На підприємстві налагоджено виробництво комбінованих бочок – ємністю 225 л (“Бордо”, “Преміум”). Для їх виробництва використовується випалена клепка американського дуба (дно бочки) і для кістяка бочки рівні частини французького, черешчатого з Волині і Прикарпаття. Це дозволило створити баланс між дубовими нотами та натуральним смаком виноградної ягоди. В американському дубі більше лактонів, що придає округлі ванільні та кокосові нотки. В черешчатому дубі Франції більший вміст танінів та пряні ноти гвоздики, кориці. В черешчатому дубі України більші квіткові, ванільні ноти. Правильність підбору клепки в комбінованих бочках підтверджена витримкою вин зокрема у Каліфорнії. У 2019 році було експортовано контейнер 152 бочки, а у 2020 році вже 2 контейнери 304 бочки. 2021 році буде замовлення в рази більше.
«Наше підприємство зацікавлене у співпраці з виноробами, виноробними підприємствами для спільного визначення і контролю, починаючи від вибору лісних регіонів, вимог до витримки клепки, випалювання бочок і до витримки вина.»